Pompy ciepła to doskonała alternatywa dla tradycyjnych pieców na paliwa stałe. Są bezobsługowe, współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, zapewniają ciepłą wodę użytkową i nie zanieczyszczają powietrza. Ze względu na duży wybór modeli, stosunkowo łatwo jest wybrać taki, który spełni oczekiwania domowników pod względem mocy grzewczej.
Pompy ciepła pobierają energię z powietrza, wody lub gruntu, a następnie przetwarzają ją w ciepło do ogrzewania domu. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują czynnik chłodniczy, który jest utrzymywany w bardzo niskiej temperaturze i może przejąć ciepło z powietrza, które następnie zostaje dodatkowo ogrzane. Zaletą pomp tego rodzaju jest stosunkowo prosta budowa instalacji, która nie wymaga żadnych zewnętrznych konstrukcji. Pompy gruntowe i wodne pobierają ciepło za pomocą specjalnych rur – pierwsze z ziemi, a drugie z wód gruntowych.
Pompy niskotemperaturowe podgrzewają wodę do ok. 35°C, dlatego doskonale integrują się z systemami ogrzewania płaszczyznowego, z kolei pompy wysokotemperaturowe ogrzewają wodę do temperatury 65°C, dzięki czemu mogą współpracować z grzejnikami starszej generacji.
Moc grzewcza pompy ciepła oznacza moc, z jaką sprężarka działa, aby przekazać ciepło do budynku. Im nowszy i lepiej ocieplony budynek, tym mniejszej mocy potrzebuje. Moc grzewcza powinna odpowiadać na zapotrzebowanie gospodarstwa domowego w zakresie ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Aby inwestycja się opłaciła, nie warto wybierać pomp o zbyt dużej mocy „na zapas”, ponieważ zazwyczaj oznacza to przewymiarowanie i wyższe rachunki. Dobrym pomysłem jest natomiast połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co pozwoli zminimalizować koszt pracy pompy, która będzie czerpać darmowy prąd z fotowoltaiki. Jako że pompa ciepła przetwarza energię pobraną z otoczenia i zwiększa jej temperaturę, będzie pracować wydajniej wtedy, gdy różnica między energią pobieraną, a tą, jaką musi przekazać do systemu ogrzewania, nie jest bardzo duża.
Szacując zapotrzebowanie na moc grzewczą, bierze się pod uwagę średnie temperatury powietrza w danym regionie. Równie ważne jest określenie stanu budynku pod względem termoizolacji i ewentualnie możliwości połączenia pompy z innym zastosowanym już systemem ogrzewania. Pompy mogą działać jako jedyne źródło ciepła w budynku lub w systemie z innym źródłem ciepła, np. kotłem elektrycznym albo piecem gazowym. Zintegrowanie pompy z innym źródłem ciepła sprawdzi się m.in. podczas dużych mrozów, ale takie rozwiązanie docenią również właściciele domów, którzy mają inne niż pompa źródło ciepła i z różnych powodów nie chcą wymieniać całego systemu grzewczego.