Po podjęciu decyzji o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną, od pomysłu do realizacji nie jest daleka droga. Należy jednak krok po kroku wykonać wszystkie najważniejsze analizy i bilanse energetyczne oraz symulacje potencjału słonecznego, aby wykorzystać maksymalnie wszystkie zalety, które płyną z posiadania systemu PV.
Po pierwsze w zależności od wybranego miejsca – dachu lub gruntu, należy przeprowadzić ze specjalistami od instalacji solarnych analizę ukształtowania terenu, która wychwyci możliwe zakłócenia naświetlenia, drzewa, które ze swoimi spadającymi liśćmi czy łamiącymi się gałęziami podczas wiatru, mogą spaść na panele słoneczne i zakłócić ich działanie. Następnie należy sprawdzić powierzchnię, która została wybrana na miejsce montażu – dotyczy to w szczególności dachu, jego bezpieczeństwa i trwałości montażu. Wszystkie pęknięcia wsporników, brakujące mocowania, luźne dachówki mogą znacznie utrudnić pracę systemu.
Po znalezieniu optymalnego miejsca i bezpiecznej przestrzeni można rozpocząć prace stricte techniczne. Najlepiej podczas bezwietrznej i bezdeszczowej pogody – niektóre składowe instalacji są wrażliwe, a praca na wysokości też wymaga odpowiedniego przygotowania i warunków. Jeśli montujemy panele słoneczne w firmie, trzeba zadbać o bezpieczną przestrzeń dla monterów i usunięcie maszyn, pracowników oraz zabezpieczenie sieci elektrycznej przed przepięciami.
Panele słoneczne mają już z reguły podstawowe elementy do montażu – śruby czy wsporniki. Należy przygotować konstrukcje, na której będą opierały się ekrany, które pozyskują światło. Następnie należy dokonać podłączeń i poprowadzić kable do wyznaczonego miejsca, czyli tam, gdzie będzie mózg całej instalacji, czyli falownik zwany inwerterem. Inwertery solarne czerpią moc z paneli, które zbierają światło słoneczne, i przetwarzają na prąd, który dociera do naszych gniazdek.
Po wykonaniu wszystkich kroków montażowych, sprawdzeniu mocowań i stabilności części dachowej lub gruntowej, można przeprowadzić pierwsze testy. Jeśli wszystko działa bez problemu, podłączamy instalację do sieci i dzień za dniem zyskujemy tani i ekologiczny prąd, a instalacja zaczyna pracować i zwracać swoje koszty.
W internecie pojawia się wiele przewodników i filmów pokazujących samodzielny montaż instalacji PV – nie namawiamy do tego kroku. Do prac na wysokości i przy sieciach energetycznych należy mieć specjalistyczną wiedzę, atesty i umiejętności. Nie warto ryzykować, lepiej postawić na profesjonalistów, takich jak Pure Energy, którzy zagwarantują bezproblemowy montaż i sprawną pracę całego układu.