Fotowoltaika jest metodą wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. W tym procesie wykorzystywane są panele fotowoltaiczne oraz towarzysząca im instalacja, które wspólnie zasilają dom lub przedsiębiorstwo w darmowy prąd. Najważniejszym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne zlokalizowane w charakterystycznych panelach umieszczanych m.in. na dachach budynków. Zawierają one krzem, który jest półprzewodnikiem. W ogniwach dochodzi do zamiany energii słonecznej na prąd stały, który następnie musi zostać przemieniony w prąd zmienny, wędrujący do gniazdek.
Energia, która przewyższy zapotrzebowanie Klienta, może zostać przekierowana do sieci dostawcy prądu na warunkach wynikających z umowy z danym operatorem. Instalacja z podpięciem do sieci to tzw. instalacja on-grid. Licznik dwukierunkowy kontroluje przesył prądu oraz jego jakość. Instalacje o mocy do 10kW mogą odebrać z sieci 80% przekazanych wcześniej nadwyżek, a instalacje o mocy powyżej 10kW odbierają 70% energii. Drugą możliwością jest nie podłączanie instalacji do sieci (off-grid), a zamiast tego magazynowanie energii w akumulatorach. Oznacza to jednak wzrost kosztu całkowitego instalacji.
Fotowoltaika – ile można zaoszczędzić?
Czas zwrotu z inwestycji w panele słoneczne zależy głównie od naszego rocznego zapotrzebowania na energię, mocy instalacji PV oraz cen za prąd u rynkowych operatorów. Z tego względu oszczędności należy rozpatrywać indywidualnie – średni okres zwrotu przy finansowaniu własnym wynosi od 4 do 7 lat, nie wliczając w to jednak licznych ulg, dopłat i odliczeń, mających na celu promowanie instalacji fotowoltaicznych w ramach programów rządowych i środków z UE. Stale rosnące ceny prądu również wpływają na amortyzowanie kosztów inwestycji w czasie.