Pompy ciepła to urządzenia, które w efektywny sposób wykorzystują energię słoneczną nagromadzoną w powietrzu, pobierając ciepło z miejsca o niższej temperaturze. Pozwalają na wykorzystanie energii do celów grzewczych czy ogrzewania c.w.u. – ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła to idealnie uzupełnienie sieci w domu jednorodzinnym, współgrające z instalacją fotowoltaiczną czy pracującymi już kotłami – wtedy łączymy to w system instalacji połączonej, z zewnętrzną i wewnętrzną powietrzną pompą ciepła. Taka instalacja podnosi wartość nieruchomości – w cenie są innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Co ważne, pompy nadają się do każdego typu budownictwa, zarówno starszych budynków, jak i tych, które niedawno zostały odebrane. Oszczędzać może więc praktycznie każdy.
Pompy ciepła są bezobsługowe, zautomatyzowane i ekonomiczne w eksploatacji. Występują w opcji powietrze-powietrze, lub woda-powietrze, wspierając domowy system w produkcji energii cieplnej lub ogrzewania wody. Różne rodzaje połączeń i typów pomp ciepła definiują ich pracę oraz efektywność. Dzięki swojej charakterystyce i komplementarności z fotowoltaiką, urządzeniami rekuperacji oraz konstrukcji (sprężarki podnoszące efektywność pompy), nawet 80% energii pompy mogą pobrać z otoczenia. Dzięki temu, oszczędności na ogrzewaniu lub pozyskaniu ciepłej wody mogą sięgnąć nawet 75-80%! To nawet kilka tysięcy złotych w skali roku!
Oszczędnością czasu jest też obsługa pomp, a komfortu dodaje duża dostępność rodzajów, mocy i elastyczność w dołączaniu ich do istniejących systemów i źródeł energii. Pompy zapewniają wysoką efektywność, przy równocześnie niskich kosztach eksploatacji. Mogą współpracować z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe. Aby uzyskać jeszcze bardziej ekonomiczne ogrzewanie, istotne jest właśnie współgranie elementów systemu – wtedy pompy ciepła pokażą swoje maksymalne możliwości – pracy i odzysku cieplnego, dając nawet ¾ niższe rachunki za ogrzewanie.