Nietrudno zauważyć, nawet z okien samochodu czy pociągu, że w ostatnich latach polskie miasta i wsie wzbogaca nowy element krajobrazu – panele fotowoltaiczne, instalowane na dachach budynków lub na gruncie. Nad Wisłą trwa prawdziwy boom na odnawialne źródła energii – z jednej strony podyktowane jest to widocznymi oszczędnościami na rachunkach, z drugiej polityką klimatyczną. W czasie trwania okresu grzewczego jakość powietrza w Polsce jest jedna z najgorszych, nie tylko w Europie.
Faktem jest, że ocieplenie klimatu przynosi więcej słonecznych dni – i będzie ono postępować. To argument za instalacją elektrowni słonecznych. Jednocześnie, ograniczamy szkodliwych dla atmosfery gazów, które przyspieszają proces zmiany klimatu i generują smog, który szkodzi wszystkim, bez wyjatku. Tak więc systemy energetyki odnawialnej produkują tani prąd, z korzyścią nie tylko dla konsumenta, ale i środowiska. Fotowoltaika to bezpieczne i czyste rozwiązanie, produkujące energię bez zanieczyszczeń, hałasu i mechanicznej pracy, zagrażającej zwierzętom i ludziom. To także przyszłościowe rozwiązanie: komponenty, z których zbudowane są panele, mają średnio 20, 30-letnią gwarancję. Dodatkowo energia słoneczna jest niezwykle przystępna i elastyczna – można zbudować przydomowe elektrownie, jak i przemysłowe instalacje o dużej mocy, które zasilą fabryki, zakłady czy biurowce, bez konieczności przebudowywania budynków, kucia ścian, diametralnych zmian w otoczeniu.
Systemy energii odnawialnej, w szczególności panele słoneczne, są szeroko dotowane przez samorządy, banki i urzędy – o dofinansowanie może starać się firma oraz gospodarstwo domowe. To kolejny znak, z czysto ekonomicznego punktu widzenia – instytucje finansowe raczej nie wspierają mało przyszłościowych projektów. A dobrze podłączona fotowoltaika to uniwersalne rozwiązanie, które przynosi widoczne oszczędności dla domów, przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych. Rynek instalacji PV nieustannie rozwija się i wzbogaca o nowe technologie – pojawiają się mniejsze panele, bardziej wydajne, a także mikroinwertery generujące większą moc. To przyszłościowa dziedzina, z wieloma innowacjami na horyzoncie.
Nie wszystko jednak rysuje się w różowych barwach. Należy pamiętać, że rynek zalewają tanie, chińskie instalacje. Są to głównie niskiej jakości panele, które są wykonane z toksycznych materiałów i źle działają na środowisko, generują niską moc i mogą doprowadzić do uszkodzeń sieci. Pojawiają się też oszuści, wyłudzacze i amatorzy, którzy korzystając z boomu i szerokiego strumienia funduszy, po prostu oszukują konsumentów, pobierając zaliczki i znikając. Problemem jest ponadto utylizacja komponentów fotowoltaicznych, które mogą przyczynić się do wzrostu zaśmiecenia planety, przenikania ciężkich metali do gleby, gdyż ich rozkład jest wyjątkowo długi i inwazyjny.
Na te wszystkie problemy jest jedna odpowiedź – warto zaufać profesjonalistom i sprawdzonym monterom systemów fotowoltaicznych. Należy także znaleźć kompromis między kosztami i jakością, aby nie wpędzić się w pułapkę słabej jakości paneli, które nie generują wystarczającej mocy. Energia słoneczna to wielce przystępna i przyjazna metoda – jej efekty, w postaci niższych rachunków są błyskawiczne, a perspektywa korzyści i rozwoju technologicznego liczona jest w dekadach.