Od kilku lat w Polsce konsekwentnie rozwijana jest transformacja energetyczna. Państwo, samorządy oraz fundacje, zajmujące się rozwojem lokalnych społeczności i ochroną środowiska, dotują projekty OZE – odnawialnych źródeł energii. Polityka ta bierze się z prostego rachunku – emisja szkodliwych substancji w czasie sezonu grzewczego, zwłaszcza przez domy jednorodzinne, powoduje wysokie zanieczyszczenie powietrza, które według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2019 roku, kosztuje życie nawet 40-45 tys. osób rocznie. Ale nie tylko o smog chodzi – ekologiczne źródła energii zmniejszają koszty, generują mniej śmieci, zwiększają świadomość konsumentów. Jedną z zachęt przechodzenia na zieloną stronę mocy są właśnie dotacje – także na pompy ciepła.
Aby uzyskać dofinansowanie, należy skompletować niezbędną dokumentację. Ważne jest w niej określenie potrzeb energetycznych, typu instalacji, którą chcemy uruchomić, oszacowanie kosztów i zużycia. Istotne jest, gdzie będzie ona wykonana – dom, działka letniskowa, firma, zakład przemysłowy lub biuro. Dotacja na pompy ciepła ma większą szansę powodzenia, jeśli prosument (czyli użytkownik OZE) dokonuje przeskoku z przestarzałego systemu grzewczego (tzw. kopciucha, kotła na węgiel lub drewno) na ekologiczne źródło i zrównoważony typ gospodarowania energią cieplną i elektryczną w nieruchomości.
Pompa ciepła jako wysoce ekologiczne rozwiązanie jest subsydiowana przez różnorodne programy. Istnieją różne rodzaje wsparcia finansowego – może być to bezzwrotna dotacja, finansująca nawet do 100% kosztów instalacji. Niektóre programy bazują na przyznawaniu pożyczek na korzystnych warunkach, znacznie lepszych niż kredyty konsumenckie. Istnieją także dotacje, na częściową spłatę kredytu wziętego na ekologiczną inwestycję lub zwracającą część kosztów budowy i podłączenia pompy ciepła. Ten rodzaj rozwiązania wymaga więc sfinansowania więc inwestycji z góry, a następnie ubiegania się o zwrot kosztów, w związku z pozytywnym wkładem w poprawę jakości powietrza.
Obojętnie jaki program i rodzaj dotacji wybierzemy – liczy się efekt ekologiczny, a pompy ciepła wpisują się w niego. Korzystnym krokiem, przybliżającym do pozytywnie rozpatrzonej aplikacji o dotację, może być konsultacja ze specjalistami, zajmującymi się montażem i sprzedażą systemów OZE. Doradzą oni, jakie są lokalne programy wspierania transformacji ekologicznej, jak przebiega realizacja w danym momencie rządowego programu Czyste Powietrze, oraz czy producenci pomp ciepła mają jakieś promocyjne oferty i zniżki. To wszystko może przybliżyć do instalacji pompy i znacznych oszczędności na rachunkach.